Fast, Efficient and Scalable Solutions

DaniGuruji .Com

NCERT Mathematics Solutions for class 10 Chapter 13 STATISTICS Ex. 13.3

Explore the comprehensive NCERT Textbook Solutions for Class X.

KEY Concept For Chpt. 13.3 Statistics

Median

$$ = L + {({ { N \over 2} - cf }) \over { f} }×(h )$$


N = Sum of frequencies

L = the lower limit of modal class

f = frequency of the modal class

h = class size

cf = Cumulative frequency of the class preceding the median class

Statistics ⇒⇒ Exercise 13.3

Question 1

The following frequency distribution gives the monthly consumption of electricity of 68 consumers of a locality. Find the median, mean and mode of the data and compare them.

Monthly
consumption
(in units)

65 − 85

85 − 105

105 − 125

125 − 145

145 − 165

165 − 185

185 − 205

Number of
consumers

4

5

13

20

14

8

4



Solution :


The following relation is used to find the classmarks xi


$$ Class marks (x_i) = $$

$${Upper Class Limit + Lower Class Limit \over 2} $$


By using Assumed Mean method.

Let the assumed mean be a = 135


Mthl.
consum

No.of
consum.

fi

Cumu.
Freq.
c.f

Class
mark
xi


di = (xi-a)

(fi di )

65 − 85

4

4

75

75 - 135 = - 60

-240

85 − 105

5

4 + 5 = 9

95

95 - 135 = - 40

-200

105 − 125

13 (f0)

9 + 13 = 22

115

115 - 135 = - 20

-260

125 − 145

20 (f1)

22 + 20 = 42

135

135 - 135 = 0

0

145 − 165

14(f2)

42 + 14 = 56

155

155 - 135 = 20

280

165 − 185

8

56 + 8 = 64

175

175 - 135 = 40

320

185 − 205

4

64 + 4 = 68

195

195 - 135 = 60

240

$\Sigma f_i = $ N= 68 $\Sigma f_id_i $ = 140


Mean can be calculated as follows:


Mean $$ \bar{X} = a + { {\Sigma f_id_i} \over {\Sigma f_i} }$$

$$ \bar{X} = 135 + { {140} \over {68} }$$

$$ \bar{X} = 135 + {( 2.058)}$$

$$ \bar{X} = 137.058 $$


Now Mode can be calculated as follows:


To find out the modal class, let us the consider the class interval with high frequency.

Here, the greatest frequency = 20,


So, the modal class is 125-145


L (the lower limit of modal class) = 125

f1 (frequency of the modal class) = 20

f0 (frequency of the class preceding the modal class) = 13

f2 (frequency of the class succeeding the modal class) = 14

h (class size) = 20


$$ Mode = L + [ { { f_1 - f_0} \over { 2f_1 - f_0- f_2} } ] ×h $$

$$ = 125 + [ { { 20 - 13} \over { 2(20) - 13 - 14} } ] ×(20) $$

$$ = 125 + [ {( 7×20) \over { 40 - 27 } } ] $$

$$ = 125 + [ { { 140} \over { 13} } ] $$

$$ = 125 + 10.76 $$

$$ Mode = 135.76 $$


Therefore, mode of this data is 135.76.


MEDIAN : Now Median can be calculated as follows


From the above table, we get

N (Sum of frequencies) = 68


Cumulative frequency just greater than N/2 = (i.e, 68/2 = 34 ) is 42


The class corresponding to this Cumulative frequency is 125-145.

So, the Median class is 125-145


L = Lower limit of median class = 125

f = Frequency of the median class = 20

cf = Cumulative frequency of the class preceding the median class = 22

h = Class interval of the median class) = 20


$$ Median = L + {({ { N \over 2} - cf }) \over { f} }×(h )$$

$$ = 125 + {({ { 68 \over 2} - 22 }) \over { 20} }×(20 )$$

$$ = 125 + {({ { 34} - 22}) \over { 20} }×(20 )$$

$$ = 125 + {{ { 12} × 20} \over { 20} } $$

$$ = 125 + 12 $$

$$ Median = 137 $$


Therefore, Median of this data is 137.


Question 2

If the median of the distribution is given below is 28.5, find the values of x and y.

Class interval

Frequency

0 − 10

5

10 − 20

x

20 − 30

20

30 − 40

15

40 − 50

y

50 − 60

5

Total

60



Solution :


The cumulative frequency for the given data is calculated as follows.


Class
interval

Frequency

Cumu.
frequency
(cf)

0 − 10

5

5

10 − 20

x

5 + x

20 − 30

20

25 + x

30 − 40

15

40 + x

40 − 50

y

40 + x + y

50 − 60

5

45 + x + y

Total

N = 60



MEDIAN : Now Median can be calculated as follows


From the above table, we get

N (Sum of frequencies) = 60


Given Median = 28.5 which lies in the class 20-30


So, the Median class is 20 - 30


L = Lower limit of median class = 20

f = Frequency of the median class = 20

cf = Cumulative frequency of the class preceding the median class = 5 + x

h = Class interval of the median class) = 10


$$ Median = L + {({ { N \over 2} - cf }) \over { f} }× h $$

$$ 28.5 = 20 + {{ { 60 \over 2} - (5 + x) } \over { 20} }× 10 $$

$$ 28.5 = 20 + {({ { 30} - 5 - x }) \over { 20} }× 10 $$

$$ 28.5 = 20 + {({ { 25 - x}) × 10} \over { 20} } $$

$$ 28.5 - 20 = {({ { 25 - x}) } \over { 2} } $$

$$ 8.5 ×2 = ({ { 25 - x}) } $$

$$ x = { 25 - 17} $$

$$ x = 8 $$


As per question $ 45 + x + y = 60 $


$ 45 + 8 + y = 60 $

$ y= 60 - 53$

$ y = 7 $


Therefore, the values of x = 8 and y = 7.


Question 3

A life insurance agent found the following data for the distribution of ages of 100 policyholders. Calculate the median age, if policies are given only to persons having age 18 years onwards but less than 60 years.

Age (in years)

Number of policy holders

Below 20

2

Below 25

6

Below 30

24

Below 35

45

Below 40

78

Below 45

89

Below 50

92

Below 55

98

Below 60

100



Solution :


The policies were given only to persons with age 18 years onwards but less than 60 years. Therefore, class intervals with their respective cumulative frequency can be defined as below.


Class
interval

Frequency

Cumulative
frequency
(cf)

18 − 20

2

2

20 − 25

6 - 2 = 4

6

25 − 30

24 - 6 = 18

24

30 − 35

45 − 24 = 21

45

35 − 40

78 − 45 = 33

78

40 − 45

89 − 78 = 11

89

45 − 50

92 − 89 = 3

92

50 − 55

98 − 92 = 6

98

55 − 60

100 − 98 = 2

100



MEDIAN : Now Median can be calculated as follows


From the above table, we get

N (Sum of frequencies) = 100

Cumulative frequency just greater than N/2 = (i.e, 100/2 = 50 ) is 78


The class corresponding to this Cumulative frequency is 35 − 40.


So, the Median class is 35 − 40


L = Lower limit of median class = 35

f = Frequency of the median class = 33

cf = Cumulative frequency of the class preceding the median class = 45

h = Class interval of the median class) = 5


$$ Median = L + {({ { N \over 2} - cf }) \over { f} }× h $$

$$ = 35 + {({ { 100 \over 2} - 45 }) \over { 33} }×(5 )$$

$$ = 35 + {({ { 50} - 45}) \over { 33} }×(5 )$$

$$ = 35 + {({ { 5} ×5}) \over {33} } $$

$$ = 35 + {25 \over {33} } $$

$$ = 35 + 0.76 $$

$$ Median = 35.76 $$

Therefore, Median of this data is 35.76


Question 4

The lengths of 40 leaves of a plant are measured correct to the nearest millimeter, and the data obtained is represented in the following table :

Length (in mm)

Number or leaves

118 − 126

3

127 − 135

5

136 − 144

9

145 − 153

12

154 − 162

5

163 − 171

4

172 − 180

2


Find the median length of the leaves.


Solution :


It can be observed that given series is inclusive and class intervals are not continuous. There is a gap of 1 between two class intervals. Therefore, to converting series in exclusive $ 1 \over 2 $ has to be added to the upper class limit and $ 1 \over 2 $ has to be subtracted from the lower class limit of each interval.


Length
(in mm)

Number
of
leaves
Freq.

Cumulative
frequency
(cf)

117.5 − 126.5

3

3

126.5 − 135.5

5

3 + 5 = 8

135.5 − 144.5

9

8 + 9 = 17

144.5 − 153.5

12

17 + 12 = 29

153.5 − 162.5

5

29 + 5 = 34

162.5 − 171.5

4

34 + 4 = 38

171.5 − 180.5

2

38 + 2 = 40

N = 40



MEDIAN : Now Median can be calculated as follows


From the above table, we get

N (Sum of frequencies) = 40

Cumulative frequency just greater than N/2 = (i.e, 40/2 = 20 ) is 29


The class corresponding to this Cumulative frequency is 144.5 − 153.5.


So, the Median class is 144.5 − 153.5


L = Lower limit of median class = 144.5

f = Frequency of the median class = 12


cf = Cumulative frequency of the class preceding the median class = 17

h = Class interval of the median class) = 9


$$ Median = L + {({ { N \over 2} - cf }) \over { f} }× h $$

$$ = 144.5 + {({ { 40 \over 2} - 17 }) \over { 12} }× 9 $$

$$ = 144.5 + {({ { 20} - 17}) \over { 12} }× 9 $$

$$ = 144.5 + {({ { 3} ×9}) \over {12} } $$

$$ = 144.5 + {27 \over {12} } $$

$$ = 144.5 + 2.25 $$

$$ Median = 146.75 $$


Therefore, Median of this data is 146.75


Question 5

Find the following table gives the distribution of the life time of 400 neon lamps:

Life time (in hours)

Number of
lamps

1500 − 2000

14

2000 − 2500

56

2500 − 3000

60

3000 − 3500

86

3500 − 4000

74

4000 − 4500

62

4500 − 5000

48


Find the median life time of a lamp .


Solution :


The cumulative frequency for the given data is calculated as follows.


Life
time

Number of
lamps

Cumulative
frequency
(cf)

1500 − 2000

14

14

2000 − 2500

56

14 + 56 = 70

2500 − 3000

60

70 + 60 = 130

3000 − 3500

86

130 + 86 = 216

3500 − 4000

74

216 + 74 = 290

4000 − 4500

62

290 + 62 = 352

4500 − 5000

48

352 + 48 = 400

Total

N = 400



MEDIAN : Now Median can be calculated as follows


From the above table, we get

N (Sum of frequencies) = 400

Cumulative frequency just greater than N/2 = (i.e, 400/2 = 200 ) is 216


The class corresponding to this Cumulative frequency is 3000 − 3500.


So, the Median class is 3000 − 3500


L = Lower limit of median class = 3000

f = Frequency of the median class = 86


cf = Cumulative frequency of the class preceding the median class = 130

h = Class interval of the median class = 500


$$ Median = L + {({ { N \over 2} - cf }) \over { f} }× h $$

$$ = 3000 + {({ { 400 \over 2} - 130 }) \over { 86} } × 500 $$

$$ = 3000 + {({ { 200} - 130}) \over { 86} }× 500 $$

$$ = 3000 + {({ { 70} ×500}) \over {86} } $$

$$ = 3000 + 406.97 $$

$$ Median = 3406.97 $$


Therefore, the median lifetime of a lamp is 3406.97 hours


Question 6

100 surnames were randomly picked up from a local telephone directory and the frequency distribution of the number of letters in the English alphabets in the surnames was obtained as follows:

Number of
letters

Number of
surnames

1 − 4

6

4 − 7

30

7 − 10

40

10 − 13

16

13 − 16

4

16 − 19

4


Determine the median number of letters in the surnames. Find the mean number of letters in the surnames? Also, find the modal size of the surnames


Solution :


The cumulative frequency for the given data is calculated as follows.


Number of
letters

Number of
surnames

Cumulative
frequency
(cf)

1 − 4

6

6

4 − 7

30

6 + 30 = 36

7 − 10

40

36 + 40 = 76

10 − 13

16

76 + 16 = 92

13 − 16

4

92 + 4 = 96

16 − 19

4

96 + 6 = 100

Total

N = 100



MEDIAN :Now Median can be calculated as follows:


From the above table, we get


N (Sum of frequencies) = 100

Cumulative frequency just greater than N/2 = (i.e, 100/2 = 50 ) is 76


The class corresponding to this Cumulative frequency is 7 − 10.

So, the Median class is 7 − 10


L = Lower limit of median class = 7

f = Frequency of the median class = 40


cf = Cumulative frequency of the class preceding the median class = 36

h = Class interval of the median class = 3


$$ Median = L + {({ { N \over 2} - cf }) \over { f} }×(h )$$

$$ = 7 + {({ { 100 \over 2} - 36 }) \over { 40} }×(3 )$$

$$ = 7 + {({ { 50} - 36}) \over { 40} }×(3)$$

$$ = 7 + {({ { 14} ×3}) \over {40} } $$

$$ = 7 + 1.05 $$

$$ Median = 8.05 $$

Therefore, the median of the data is 8.05



Now Mean can be calculated as follows:

The following relation is used to find the classmarks xi

$$ Class marks (x_i) = $$

$${Upper Class Limit + Lower Class Limit \over 2} $$

By using Direct Mean method.

Number of
letters

Number of
surnames
(fi )

Class
mark
xi

(fi xi )

1 − 4

6

2.5

15

4 − 7

30 (f0 )

5.5

165

7 − 10

40 (f1 )

8.5

340

10 − 13

16 (f2 )

11.5

184

13 − 16

4

14.5

58

16 − 19

4

17.5

70

$\Sigma f_i = 100 $ $\Sigma f_ix_i $ = 832


Mean can be calculated as follows:


Mean $$ \bar{X} = { {\Sigma f_ix_i} \over {\Sigma f_i} }$$

$$ \bar{X} = { {832} \over {100} }$$

$$ \bar{X} = {( 8.32)}$$

Therefore, the mean of the data is 8.32



Now Mode can be calculated as follows:


The class having maximum frequency is the modal class.

It can be observed that the maximum class frequency is 40


The class corresponding to this frequency is 7 − 10.

So, the modal class is 7 − 10


L (the lower limit of modal class) = 7


f1 (frequency of the modal class) = 40

f0 (frequency of the class preceding the modal class) = 30

f2 (frequency of the class succeeding the modal class) = 16


h (class size) = 3


$$ Mode = L + [ { { f_1 - f_0} \over { 2f_1 - f_0- f_2} } ] ×h $$

$$ = 7 + [ { { 40 - 30} \over { 2(40) - 30 - 16} } ] ×(3) $$

$$ = 7 + [ {( 10×3) \over { 80 - 46 } } ] $$

$$ = 7 + [ { { 30} \over { 34} } ] $$

$$ = 7 + 0.88 $$

$$ Mode = 7.88 $$


Therefore, mode of this data is 7.88


Question 7

The distribution below gives the weights of 30 students of a class. Find the median weight of the students

Weight
(in kg)

Number of
students

40 − 45

2

45 − 50

3

50 − 55

8

55 − 60

6

60 − 65

6

65 − 70

3

70 − 75

2



Solution :


The cumulative frequency for the given data is calculated as follows.


Weight
(in kg)

Number of
students

Cumulative
frequency
(cf)

40 − 45

2

2

45 − 50

3

2 + 3 = 5

50 − 55

8

5 + 8 = 13

55 − 60

6

13 + 6 = 19

60 − 65

6

19 + 6 = 25

65 − 70

3

25 + 3 = 28

70 − 75

2

28 + 2 = 30

Total

N = 30



MEDIAN : Now Median can be calculated as follows


From the above table, we get

N (Sum of frequencies) = 30

Cumulative frequency just greater than N/2 = (i.e, 30/2 = 15 ) is 19


The class corresponding to this Cumulative frequency is 55 − 60.


So, the Median class is 55 − 60


L = Lower limit of median class = 55

f = Frequency of the median class = 6


cf = Cumulative frequency of the class preceding the median class = 13

h = Class interval of the median class = 5


$$ Median = L + {({ { N \over 2} - cf }) \over { f} }× h $$

$$ = 55 + {({ { 30 \over 2} - 13 }) \over { 6} }×(5 )$$

$$ = 55 + {({ { 15} - 13}) \over { 6} }×(5 )$$

$$ = 55 + {({ { 2} ×5}) \over {6} } $$

$$ = 55 + 1.67 $$

$$ Median = 56.697 $$


Therefore, the median weight is 56.67 kg.


Syllabus for class 10

Advanced courses and exam preparation.

Previous Year Paper

Advanced courses and exam preparation.

Mock Test

Explore programming, data science, and AI.